Флора | Хмель

Хміль

Значення слів «хмільний», «похмілля» в мові не залишає сумнівів в тому, що рослина хміль пов’язано з алкоголем, що, начебто, підтверджується всім відомим фактом його застосування в пивоварінні. Однак «хмільну» славу ця рослина сімейства коноплевих отримало абсолютно незаслужено: ніякого алкоголю в хмелі немає, а є альфа-кислоти, які допомагають збереженню пива і надають йому аромат.

  • «Шишки» хмелю з давніх-давен використовують в приготуванні пива і вина, а також в хлібопеченні і взагалі в кулінарії в якості ароматизатора. У деяких країнах молоді пагони і листя хмелю, багаті вітамінами, вживають в їжу. Також з суцвіть хмелю отримують яскравий і стійкий натуральний барвник, при різній технології здатний давати відтінки жовтого, червоного і коричневого кольорів.
  • Чотиригранний порожнисте стебло, що досягає 7 м в довжину, забезпечений гострими шипами, які допомагають йому тягнутися вгору, чіпляючись за гілки дерев і чагарників. Цікаво, що рухається вгору хміль тільки за годинниковою стрілкою. Стебло і листя хмелю мають рідкісним властивістю: абсорбують іони важких металів (наприклад, 1г біомаси листя хмелю поглинає 74,2 мг свинцю).
  • З давніх-давен хміль застосовують як снодійне. Для цього їм набивають подушку або якусь ємність, яку ставлять поруч з ліжком. Перевага ємності перед подушкою в тому, що її на день закривають кришкою, зберігаючи довше корисні властивості хмелю. З шишок хмелю виготовляють масло, яке дівчата втирають в грудні залози для їх росту.
  • Китайці використовують зовнішньо хміль при укусі змій, отруйних скорпіонів і павуків.